Utställningar 2014:

Att föreställa sig ett ursprung
18 okt - 2 nov 2014
Aski Dahl

#gester 20 sept - 5 okt 2014
Carl Wellander

ÖGONBLICK III 19 april - 4 maj 2014
Jan Ed

FÖRKLÄDD/AVKLÄDD 22 mars - 6 april 2014
Ulrika Tallving & Katarina Divander

Utställningar 2013:

Grafikgruppen Visby 28 sept - 13 okt 2013

Tessinskolans avgångsklass 23 maj - 9 juni 2013
En värld som inte finns.
Estetiska programmet Bild & Form

Carl Wellander 9-24 mars 2013
Sigura Fafnesbane & andra virtuella hjältar

Karl Johan Lilliesköld 9-24 feb 2013
Inre och yttre landskap, måleri

Utställningar 2012:

Julbutik
2-23 dec 2012

ArtMobile 10 - 25 nov 2012
Tapani Björklund, Henrik Haukeland, Roger Pettersson, Susanne Torstensson.

Karbygrafikerna
22 sept - 7 okt
är från Täby och Karby gård, mer att läsa om dem finns på www.karbygrafikerna.se

Rymd 16 maj - 3 juni
Avgångsklassen från Bild och formgivning på
Nyköpings gymnasium

Celebration
28 april - 13 maj 2012
Claude Büchler & Ruth E. Laué

Grafiska tekniker 7 mars-1 april 2012
Elevutställning, grafikutbildningen
Nyköpings Folkhögskola

Utställningar 2011:
Rost Kropp Sol 5-20 november 2011
Alexis Oyola & Morgan Yngve

Om att fly 15-30 oktober 2011
Caroline Näslund

5 markörer 10-25 SEPT
från Yokohama, Berlin, Uppsala
Shizuko Ono, Tommy Eriksson, Kajsa Haglund, Henny Linn Kjellberg, Michel Östlund

"Fläck" 14-20 MAJ
Peter Öhrnell (Linköping) ställer ut måleri.
Välkommen till vernissage lördag 14 maj kl. 11-15.
Utställningen pågår t.o.m 29 maj.
Se mer av Peter och hans konst på www.orat.se

Utställningar 2010:

23 jan - 14 feb 
Ullastina Larsson (Landskrona)  
- "staden i vinden"

20 feb - 14 mar 
Ulla-Maj Saarinen (Stockholm) 
- måleri

21 mar - 11 apr 
BrittMarie Järnström (Katrineholm)  
- måleri 
Katarina Skogfeldt (Katrineholm)
- teckning och grafik  
21 apr - 2 maj 
Elevutställning Tessinskolans Esteter 
bild och form åk 3  

15 maj - 6 jun 
Sebastian Lindén 
(Stockholm, bördig från Nyköping)
- "Jäveln och jag"  
Tidigare utställare 2009:

Henrik Haukeland och Tapani BjörkbackaKajsa Engstrand
Malin Biller
Carl G Torstenson & Annika Haglund
Tessinskolans esteter bild & form, avgångsklassen
Ingrid Lidstrand Bruhn
Jan Ed
Åsa Wängelin

2008

Lena Engstrand & Åsa Jacobsson
Alexandra Kronqvist
Emil Östlund
Annica Edwall
Inga Berg
Annika Samuelsson

2007

Ingrid Lidstrand Bruhn
Ragnhild Rydberg
Roland Öqvist
Kajsa Engstrand

 
hAndmadE Bryggeriet, Behmbrogatan 5 611 34 Nyköping tel: 070-642 71 71annica@handmadenykoping.se